O strome

Autor: Lubos Sojcek Murin | 21.7.2013 o 14:28 | (upravené 21.7.2013 o 14:34) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  114x

Je to taká tragická predstava, pozerať sa na strom a uvažovat nad jeho možnostami. Aké že už len strom možnosti má. Snáď rásť a dúfať, že rastie na správnom mieste. Pravdupovediac, ani len tvarovať sám seba nedokáže. Všetko je podmienené prístupom slnka a ohľaduplnosťou okolia.

K mladému stromu, kdesi v lese, dobehne srnka, otrhá lístie a strom je v háji. Alebo vlastne už v háji nie je. Alebo si tak strom rastie sto-stopatdesiat rokov a zrazu na mieste kde vyrástol a mohol ďalej prosperovať idú stavať nákupné centrum. Alebo si tak rastie v lese a zrazu príde búrka, fúkne poriadny orkán a strom je opäť tam, kde byť nemal, teda v háji. Teda nie v háji, ale v stromáckom ekvivalente nášho ľudského hája. Alebo príde škodca. Nejaký chrobák vo vysokom štádiu gravidity. Nasadí pod kôrou vajíčka a zrovna vtedy nie je na okolí žiaden ďateľ, alebo je ďatľov nedostatok a tak chrobákove potomstvo rozoberie strom na prach a prvý silnejší vietor ho pošle do kelu. K zemi. Na máre. Alebo ide okolo stavitel ekodomu a povie si: "Júj aká paráda, presne toto potrebujem." Naštartuje svoju motorovu ekopílu vrrrr vrrr a strom je drevom.

Strom to má ľahké. Nemusí sa zapodievať významom bytia a ani dôsledkami vlastních rozhodnutí moc nie. Tam kde mu to je umožnené, tam prosperuje a rastie a dáva život iným organizmom, ktoré sú s ním v úzkom kontakte a tam kde mu to umožnené nie je, tam padne a nechá priestor pre iné objekty.

Strom však myseľ nemá a to je dobre. Teda dobre najmä pre neho, pretože nám ostatním je to aj tak jedno. My, čo myseľ máme, by sme sa jeho požiadavkami aj tak nezaoberali. Veď ako by to už len bolo, keby strom rozhodoval o tom, že či si tu postavíme nákupné centrum, alebo by nedajbože búrke nariaďoval kde ma vyčínať a kde nie. Kto to už kedy videl, aby strom, ktorý ani len nepozná "dobré mravy", či smernice Európskej Únie o ochrane prírody (a teda jeho samého), rozhodoval o tom, kde postavíme diaľnicu a kadiaľ budú viesť nové transeurópske koridory. Alebo nedajbože v lese rozhodoval o tom ako budú rásť okolité stromy a dávať mu tak priestor v raste k slnku. Lebo stromy, pravdupovediac, rastú k slnku.

Lesník predsa najlepšie vie, ktorý strom treba zoťať, aby ostatné pekne rástli. A lesník je predsa Pán, čo vie. Preto keď človek cestuje z Banskej Bystrice do Ružomberka, žiaden holorub nevidí. Pretože lesníkom ide o les nie o moc nad stromami.

Tento članok je o človeku, nie o strome. Z nejakého dôvodu som mal pocit, že musím doplniť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.

DOMOV

Kauza Plavčan: O čo ide v najväčšom škandále leta?

Najdôležitejšie otázky a odpovede o kauze eurofondov.


Už ste čítali?