O slobode.

Autor: Lubos Sojcek Murin | 1.3.2013 o 3:40 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  188x

Aké úžastné tvory tie mravce. Tie ich komplexné spoločenstvá obrovské mraveniská a tá nádherná skoordinovanosť. Pre nás ľudí príkladná spoločnosť. A tie užastné veci čo dokážu.

Tak napríklad, jeden vedec chcel preskúmať, ake veľké sú v skutočnosti mraveniská a tak si našiel jedno opustené a v miešačke namiešal veľmi riedky betón a vylial ho do mraveniska snažiac sa odmerať objem. Napokon tam vylial tri plné domiešavače. No keď betón po pár dňoch stuhol tak chceli odhaliť komplexnosť všetkých chodieb a tak že to obhrabú. No nakon museli zavolať báger a ten odhrabal hlinu z jednej strany a oni to potom uz len metličkou dočistili. Zistili tuším že mraveniská majú hĺbku cez tri metre a kilometre chodieb sú rozťahané na metre ďaleko od toho čo mi za mravenisko považujeme.
Aby prežili v konkurencii z ostatnými spoločenstvami, majú presne stanovenú štruktúru spoločnosti. Na vrchu je kráľovna ktorá rodí. Je tam potom tlupa oplodňovačov ktorý ju oplodňujú a tí vlastne okrem toho oplodnenia celý čas len požierajú zdroje. A potom sú bojovníci. To sú tí čo chránia establišment a celú niekoľkomiliónovú populáciu muklov. Muklovia sú tie mravce čo makajú a znášajú jedlo, ktoré možu cez zimu konzumovať. A ešte je trochu zvláštne že fungujú takto bez nejakého jasného vedenia. Keď sa mravenisko stane z nejakeho dovodu neobyvateľné, tak sa muklovia rozbehnú hľadať nové miesto. Nemajú žiadne zhromaždenie kde by im ktosi povedal "prúseeeer prišli sme o kraľovstvo musíme nájsť nové" nič také. Chemickou cestou sa všetci dozvedia že sa niečo deje a tak sa rozbehńu hľadať. A opať keď nájdu tak ten kto našiel nebeží za kráľovnou "mami mami našiel som parádne miesto". Kdeže. Vybehne von, stretne kamaráta chemicky mu to oznámi a tak sa idú pozrieť ešte raz a postupne tak ostatné muklujúce mravce pobehujú na to miesto. No a keď aj iný mravec nájde vhodné miesto, tak ako to tam tak náhodne navštevujú zrazu je na jednom tom mieste viac mravcov ako na inom, pretože to je na život vhodnejšie a tak pošlú opať chemicky odkaz kráľovnej a tak tá len zbalí rodidla a ploditeľov a ta ho do nového kraľovstva. A bojovníci či ochrancovia na to bdelím okom dozeraju a mukli stahujú čo sa dá.
A tak sa presťahuje celé spoločenstvo naoko bez reptania. Ale kto vie. Možno ten mravec ktorý prvý objavil nové miesto a ktoré mu neuznali je potom celý zvyšok života mrzutý a chemikálie ktoré na dorozumievanie vylučuje sú plné depresie a hnevu. Možno potom každému nadáva a furt hreší aj pred mladšími súrodencami. Možno sa ten veselý mravec ktorý každého iného mravca povzbudzoval a rozosmieval zmení na lenivca ktorý v práci pre spoločenstvo nenachádza zmysel a každý kto ho stretá sa mu snaží stoj čo stoj vyhnúť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.

DOMOV

Kauza Plavčan: O čo ide v najväčšom škandále leta?

Najdôležitejšie otázky a odpovede o kauze eurofondov.


Už ste čítali?