O ututlávaní

Autor: Lubos Sojcek Murin | 13.2.2013 o 19:39 | (upravené 14.2.2013 o 19:07) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  152x

ututlať, -e, -ú, rozk. ututli dok. expr. (čo) 1. zabrániť rozšíreniu niečoho; udusiť, utlmiť, potlačiť: u. iskry vzbúr (Fab.); u. demonštrácie (Urb.); ututlané ohne (Urb.); u. hnev, zlosť, vzdor; Ututlal svoje city. (Kuk.) 2. pričiniť sa, aby niečo nevyšlo najavo, umlčať, zamlčať, zatajiť: u. škandál (Bod.); Smutná príhoda sa ututlala. (Vans.) Stratili sa lístky pre nezamestnaných. Vec treba ututlať. (Krno) Hanba sa ututlala a na celú vec sa zabudlo. (Štef.) Niet v ňom [v liste] toho, čo chcel povedať. To hlavné je ututlané. (Kuk.); nedok. ututlávať, -a, -ajú

To je definícia podľa slovníka. Človek by si povedal že snáď treba oprášiť. Nová vláda starých štruktúr, hádam sa nevychýlia. Ono, jablko ďaleko od stromu nepadá a že tu tých jabĺk máme.
Ututláva sa rôzne. Zametaním pod koberec (gorila), potrestaním malej ryby (platinove sytká, daňové riaditeľstvo), obvinením druhej strany (gorila) alebo toho kto kauzu priniesol na svetlo sveta (hlas podobný hlasu), urážkami tých ktorí do toho vŕtajú (Elektra), či prekrytím kauzou nižšieho významu (viď Čentéš versus poľovačka).
Človek si na to za tie roky aj zvykne. V demokracii sa to totiž očakáva. Všetci predsa vieme že aj tí politici sú ľudia a tak sú aj zlí alebo len robia chyby alebo sú zlí a robia chyby zároveň a keďže vedia že volič neodpúšťa, nemôžu len tak vyjsť a povedať prepáčte spravil som chybu už sa to nebude opakovať. Navyše povedať prepáčte považuje sa za slabosť, nehodnú nášho mačovstva. Preto treba ututlávať. Taký kráľ s tým nemal problém. Zoťal hlavy kritikom, poprípade ich rozštvrtil, rozvešal na koli okolo mesta a nikomu nič nevysvetľoval. Nemusel. Nebolo voliča, nebolo dôvodu.
Nová doba nové móresy.
A tak sa začalo ututlávať. Komunisti tí v tom boli priam preborníci. Presunúť do iného mesta, poslať na školenie do Moskvy, na veľvyslanectvo alebo iba povýšiť, obviniť amerických špiónov. Možností bolo mnohonásobne viac, keďže aj médiá boli súčasťou ututlávacej mašinérie.
No opäť prichádza nová doba. Pri sytkách padli zo dve hlavy, pri daňovom riaditeľstve rovnako. Malé ryby, očakávať ale viac mohlo by sa zdať prehnané. No z novou vládou prišla aj zásadná inovácia. Potreba ututlávania akoby ustala.
Zo súťaže vyhodíme troch lacnejších a nakúpime od naších. A od našich je vždy draho. A na čo sa tu teraz hrať, máme predsa väčšinu. Netreba nič zametať pod koberec, netreba obviňovať opozíciu netreba ani len vysvetľovať. Žiadne zákulisné hry, žiadne tlačovky jednoducho ostatní ponúkli nízku cenu a to je take chrapúňstvo že sa to nebude tolerovať.

Neviem prečo mám opäť ten pocit akoby som dostal na hubu. Len tak začínam tušiť, že by som už aj ja voľakomu mohol jednu struhnúť.

použitý zdroj    http://slovnik.azet.sk/pravopis/slovnik-sj/?q=ututl%C3%A1va%C5%A5

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.

DOMOV

Kauza Plavčan: O čo ide v najväčšom škandále leta?

Najdôležitejšie otázky a odpovede o kauze eurofondov.


Už ste čítali?